Články & návody

Sháníte projekční kancelář? Jsme tu pro vás. Projektujeme nové stavby i rekonstrukce.

Dokurzu.cz - největší nabídka rekvalifikačních a obecných kurzů (i online kurzů), seminářů a firemních školení v České republice.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení zdiva.

Rekonstrukce Vinklárek - rekonstrukce bytů a domů.

Izolace plochých střech Brno - modernizaci střechy jednovrstvými nebo dvouvrstvými asfaltovými pásy.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nerezové nýtovací matice.

EKOTHERM MONTAGE s.r.o. - instalatérské práce Pelhřimov a okolí.

KGBeton s.r.o. - betonové podlahy Praha a okolí.

Kuchyně na míru Praha - INVIDA - to nejlepší řešení interiéru kuchyně. 

 

Jak ukládat dřevo na zimu

Dřevo patří stále k nejlevnějším palivům, a proto není divu, že zejména na venkově se topí hlavně dřevem. Kromě rodinných domů se dřeva využívá také v rekreačních chatách a chalupách. Z těchto důvodů je třeba si na zimu vytvořit potřebné zásoby. Ty se však netýkají pouze jedné sezóny, ale nejméně dvou, spíše více. 

Důvodem je nutnost řádného vyschnutí dřeva. Kvalitní palivové dřevo by mělo být tvrdé a vysušené alespoň po dobu dvou let. Zejména pokud se topí v krbu či krbových kamnech, použijeme dřevo z listnatých dřevin. Tvrdostí vynikají například ovocné stromy a dále buk, dub, habr, jasan nebo bříza. O kvalitě dřeva rozhoduje také jeho skladování, které musí chránit dřevo před deštěm a sněhem, ale také musí umožnit jeho sušení. 

Dřevník

Dřevníky jsou přístřešky na palivové dřevo. Pokud chcete, aby vám vydržel řadu let, aniž byste jej museli natírat a udržovat, kupte si kovový dřevník. Obvykle je vyrobeno z žárově pozinkovaného materiálu a díky masivnímu provedení je prakticky nezničitelný. Prodává se v několika velikostech a tvarech.
Druhou variantou jsou dřevěné dřevníky, které jsou rovněž na prodej. Zakoupíte je ve složeném stavu a na zahradě si je smontujete. Zpravidla se jedná o robustní konstrukce ze smrku nebo borovice. Musíte dbát i na základy, aby dřevo nehnilo od země. Vhodná je betonová plocha, zámková dlažba, dlaždice nebo pouhé placáky, čili ploché kameny. Takovýto dřevník si můžete postavit i sami. Stačí k tomu šest trámků dlouhých podle potřeby. Čtyři vytvoří nosné sloupky a dva se položí na vzdálenější od sebe. Ty ponesou například lepenkovou střechu.

Hlavní předností dřevníků je vzdušnost. Vzduch musí proudit ze všech stran, proto jsou dřevníky koncipovány jako mříž ze tří stran a zepředu otevřené kvůli snadnému skladování a odebírání dřeva. Nejdůležitější je zastřešení, které musí dřevo účinně chránit před povětrnostními vlivy. 

Jak skladovat

Vhodné je založit první vrstvu několik centimetrů nad zemí. Vždy je lepší dřevo nařezat na příslušnou délku podle velikosti kamen a rozštípat. Polínka ukládáme kůrou dolů. Nejdůležitější pro vysušení dřeva je přísun vzduchu. Proto je krajně nevhodné skladovat dřevo například v garáži nebo nedostatečně větraném sklepě. To by mohlo hrozit nejen hnilobou, ale vlhkost ze dřeva by se mohla přenést do stavební konstrukce. Když nemáme vhodný dřevník, můžeme palivové dřevo skladovat například pod převisem střechy na návětrné straně domu nebo i na zahradě u plotu, ovšem musí být zakryto shora. Ne však igelitem, na kterém kondenzuje voda a ta pak zatéká do vysušených polen.