Články & návody

Sháníte projekční kancelář? Jsme tu pro vás. Projektujeme nové stavby i rekonstrukce.

Dokurzu.cz - největší nabídka rekvalifikačních a obecných kurzů (i online kurzů), seminářů a firemních školení v České republice.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení zdiva.

Rekonstrukce Vinklárek - rekonstrukce bytů a domů.

Izolace plochých střech Brno - modernizaci střechy jednovrstvými nebo dvouvrstvými asfaltovými pásy.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nerezové nýtovací matice.

EKOTHERM MONTAGE s.r.o. - instalatérské práce Pelhřimov a okolí.

KGBeton s.r.o. - betonové podlahy Praha a okolí.

Kuchyně na míru Praha - INVIDA - to nejlepší řešení interiéru kuchyně. 

 

Zamiokulkas – exotická kráska, která může dělat radost v každém interiéru

Drahokam Zanzibaru, to je přezdívka pro oblíbenou pokojovou rostlinu zvanou Zamiokulkas. Ta se pyšní stálozelenými listy a vkusně doplní každý interiér. Její pěstování je navíc zcela nenáročné a zvládne ho i úplný začátečník. Poznejte tuto moderní květinu a vneste do své domácnosti trochu exotiky. S našimi tipy to půjde raz dva.

Kulkas zamiolistý

Latinsky Zamiokulkas zamiifolia je rostlina, která k nám přišla až z daleké Afriky. Její původ je konkrétně na Madagaskaru, kde se jí díky zdejšímu prostředí velmi daří. Zamiokulkas se řadí do čeledi árónovité. V podstatě se jedná o sukulentní bylinu, z které vyrůstají stálozelené dužnaté a vzpřímené listy. Zřídka lze pozorovat i květenství v podobě kulovitého tvaru vyskytující se těsně nad zeminou. I když v Africe je kulkas používaný jako častá složka medicíny, u nás se rostlina používá pouze k dekoračním účelům. Důvod je jasný. Přímá konzumace, by totiž naopak našemu zdraví mohla uškodit. Dejte tedy pozor na domácí mazlíčky, ale i své zvídavé ratolesti.

V domácích podmínkách Kulkas obvykle dorůstá do výšky 30-80 cm a skvěle se hodí do místností, kde chcete pročistit vzduch. Vědci totiž zjistili, že dokáže absorbovat a pohlcovat nebezpečné plyny uvolňující se do ovzduší.

Pěstování není žádná věda

I když je tato designová rostlinka vhodná i pro úplné začátečníky, je třeba dodržovat určité náležitosti. Jen ty vám totiž zajistí, že květina bude prospívat a bude chloubou vaší domácnosti. Obecně lze podmínky pro správné pěstování shrnout do třech základních bodů.

Světlá místnost bez přímého slunce a stínu

První a nejdůležitější bod spočívá ve výběru správného místa pro růst. I když si možná říkáte, že jako rostlina z Afriky bude potřebovat dostatek slunce, opak je pravdou. Úplně postačí místo, kde není přímé slunce a stálý stín. Tím, jak bude rostlinka postupně růst, zjistíte, co jí vyhovuje a co naopak ne. V zimních obdobích bude možná potřebovat více slunce a teplejší vzduch. Minimální teplota vhodná pro pěstování je 15 °C. V případě extrémně studených místností nebo míst na okenních parapetech s průvanem hrozí doslova nastydnutí rostliny. To se projeví černými skvrnami na stoncích, které vás hned upozorní, že něco není v pořádku.

I když se této sukulentní bylině líbí ve světlých místnostech, na léto je možné přesunout ji na zahradu či na balkón. V případě, že bude přesunutí pozvolné, očekávejte lepší růst a minimalizaci rizika spálených listů v důsledku působení přímého slunce. Nejen v létě, ale i během dalších ročních období ocení Zamiokulkas rosení a vyšší vzdušnou vlhkost. Díky tomu smyjete z listů nejen nahromaděný prach, ale zajistíte i lepší dýchání celé rostlinky.

Bez nároku na speciální substrát

S výběrem zeminy si v případě Kulkasu nemusí lámat hlavu. Zcela postačí běžný substrát pro pokojové rostliny, který ideálně jednou za 14 dní přihnojujeme. Využít můžete jak kapalné hnojivo, tak i pevné verze hnojení ve výživných tyčinkách. Kromě zimního období, je ideální přihnojovat po celý zbytek roku.

Zalévání tak akorát

Posledním bodem, který je pro každého pěstitele velmi důležitý, je zálivka. U Zamiokulkasu platí poučka ani málo, ani hodně. Vhodné je zalévat vždy po vyschnutí substrátu. Zbytečně ho však nenecháváme přeschnout, i když se jedná o sukulentní typ rostliny. Jediné, kdy se zálivkou ubíráme je období zimy.

Dodržíte-li výše uvedené zásady, budete se brzy těšit z prosperující rostliny. A když už vám nebude stačit původní květník, nezapomeňte na přesazení. Ideální je pro tento úkon období jara a květináč větší alespoň o 5 cm než ten původní.

 

 

 

 

 

Fotografie