Články & návody

Sháníte projekční kancelář? Jsme tu pro vás. Projektujeme nové stavby i rekonstrukce.

Dokurzu.cz - největší nabídka rekvalifikačních a obecných kurzů (i online kurzů), seminářů a firemních školení v České republice.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení zdiva.

Floorpark s.r.o. - dřevěné parketové podlahy Boen.

Rekonstrukce Vinklárek - rekonstrukce bytů a domů.

Izolace plochých střech Brno - modernizaci střechy jednovrstvými nebo dvouvrstvými asfaltovými pásy.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nerezové nýtovací matice.

EKOTHERM MONTAGE s.r.o. - instalatérské práce Pelhřimov a okolí.

KGBeton s.r.o. - betonové podlahy Praha a okolí.

Kuchyně na míru Praha - INVIDA - to nejlepší řešení interiéru kuchyně. 

 

Interiérové zastínění pro každou domácnost

Stavíte nebo rekonstruujete svou domácnost? Pak jistě dříve nebo později budete řešit varianty interiérového zastínění. Zejména s přicházejícím létem je tato tématika velmi aktuální. Klasické žaluzie jsou sice stále první volbou, ale na trhu dnes existují další důmyslná řešení. Nejde totiž jen o odstínění, ale o prvek, který dotvoří váš interiér. O jaké možnosti se jedná a jaké jsou jejich potencionální výhody a nevýhody? A předčí vůbec něco dlouholetý trend interiérových žaluzií?

Nestárnoucí klasika

Interiérové žaluzie jsou často první volbou u většiny českých domácností. Důvod je obvykle prostý. Za poměrně nízkou cenu získáte kvalitní odstínění od slunce, a navíc si lze vybrat nejrůznější typy designů. Kromě barev lze volit i materiál a šířku lamel nebo možnosti uchycení na okno. I když hlavní výhodou je zcela bez pochyby nízká cena, snadná dostupnost a jednoduchá instalace existuje i několik záporů. Zejména ženy by jistě dokázaly dlouze vyprávět o samotné údržbě a úklidu, který zabere spoustu času a úsilí. Často se také stává, že vlivem slunečního záření se poničí jednotlivé komponenty žaluzií a je nutné po pár letech provést výměnu.

Kromě známých horizontálních žaluzií montujících se na okno existují i tzv. vertikální žaluzie. Ty známe jak z kanceláří, tak i z ordinací nejrůznějších lékařů. I když se to na první pohled možná nezdá tyto žaluzie mohou skvěle vypadat i v domě nebo bytě. Nemusí být totiž jen bílé, ale lze si vybrat z různých barev, které dotvoří charakter vašeho interiéru.

Designový prvek v podobě závěsů

Další velmi oblíbenou variantou zastínění interiéru jsou závěsy. Tato možnost je nejvíce variabilní. Stačí vám totiž pouze garnyž a poté si můžete zakoupit hned několik závěsů a měnit je podle ročního období nebo třeba dle aktuální nálady. Na trhu je nepřeberné množství typů v různých kvalitách. Seženete tak nejen zatemňovací závěsy, které téměř nepropustí světlo, ale i designové závěsy, které svým vzhledem opticky zvětší a skvěle doplní každý interiér. Záporem může být snad jen to, že toto odclonění se často stává lapačem prachu a zejména alergikům může zhoršovat jejich zdravotní stav. Nejen z tohoto důvodu je tedy vhodné závěsy pravidelně prát a případně pomocí vysavače zbavovat nánosu prachu a nečistot.

Rolety letí

Znovu objevenou slávu a současný boom zaznamenaly i rolety. Každý z nás si jistě vzpomene, že tento druh zastínění byl dříve v každé domácnosti. Dnes sice hovoříme o modernějších typech, ale obecné výhody jsou totožné.

Jako první se pojďme podívat na rolety „Den a noc“. Jedná se o typ látkových rolet, kde se střídají dvě polohy průhledných a neprůhledných pásů. Tím lze vytvořit jak dokonalé zastínění, tak i intenzitu pronikání světla a soukromí během dne i noci. Toto odclonění se montuje přímo na okna a není k němu zapotřebí ani žádného vrtání nebo zásahů do oken. Stejně jako u ostatních druhů stínění si lze i u tohoto druhu vybrat z nespočetného množství barev a rozměrů. I když tyto rolety jsou velmi praktické a funkční je nutné zmínit i jejich nevýhodu. Ta spočívá v tom, že navíjecí kazeta rolety může způsobit, že okno nemusí jít otevřít zcela dokořán. Proto pokud se rozhodnete pro tento typ stínění je dobré přizpůsobit mu prostor kolem okna již při rekonstrukci nebo při stavbě.

Velmi variabilní variantou jsou taktéž plisé rolety. Ty připomínají tahací harmoniku a vyrábí se buď jako látkové nebo z hliníkových lamel. I když se na první pohled může zdát, že tento typ je srovnatelný s interiérovými žaluziemi, opak je pravdou. Zásadní rozdíl totiž spočívá v tom, že pomocí plisé rolet lze odclonit určitou část okna a je možné je stahovat jak ze shora, tak i ze zdola. Díky tomu se proto také skvěle hodí pro atypické tvary oken. Benefitem je i fakt velmi snadné montáže. Nic není nutné vrtat ani šroubovat do samotného okenního rámu ani okolní zdi. Roleta se dá totiž snadno nalepit přímo na okenní tabuli. To však může být i nevýhoda, protože je nutná opatrnost při úklidu a při dětských hrách, které roletu mohou nenávratně poškodit. Pomineme-li tento fakt jsou plisé rolety dostupné v široké škále barev a látek s různou propustností světla.

Inspirace ze zahraničí

Pokud vás nelákají klasické závěsy a jednotlivé druhy žaluzií a rolet, lze sáhnout i po řešení, které je časté v zahraničí a odkud pochází i jeho název. Japonské stěny jsou panelové řešení, které společně tvoří jedinečnou stínící oponu. Ta je vhodná jak na okna, tak i pro případné rozdělení místnosti, kdy se často uplatňují zejména ve velkých kancelářských prostorech. Benefitem je, že stěnu lze stahovat variabilně v různých směrech a ovládat ji buď mechanicky nebo elektronicky. I když se jedná o spíše luxusnější řešení, které lze nechat vyrobit i zcela na míru a z různých materiálů, bývá často problém s tím, že nezapadnou do každého prostoru. Spíše se hodí do větších prostor, kde působí vzdušněji, zatímco v malých prostorech by řešení naopak mohlo působit stísněným dojmem. Potěšit však lze alergiky, protože na trhu jsou dostupné speciální druhy látek, které na sebe nevážou prach a minimalizující tak negativní faktory pro osoby trpící tímto nepříjemným onemocněním.

Neoslovil vás žádný typ? Nezoufejte, existují i exteriérové možnosti, ale o těch třeba zase příště.

Fotografie