Články & návody

Sháníte projekční kancelář? Jsme tu pro vás. Projektujeme nové stavby i rekonstrukce.

Dokurzu.cz - největší nabídka rekvalifikačních a obecných kurzů (i online kurzů), seminářů a firemních školení v České republice.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení zdiva.

Rekonstrukce Vinklárek - rekonstrukce bytů a domů.

Izolace plochých střech Brno - modernizaci střechy jednovrstvými nebo dvouvrstvými asfaltovými pásy.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nerezové nýtovací matice.

EKOTHERM MONTAGE s.r.o. - instalatérské práce Pelhřimov a okolí.

KGBeton s.r.o. - betonové podlahy Praha a okolí.

Kuchyně na míru Praha - INVIDA - to nejlepší řešení interiéru kuchyně. 

 

5 potravin, které pravděpodobně skladujete ve spíži déle, než je možné

Ve světě, kde je nadbytek a dostupnost potravin samozřejmostí, se naše spíže často proměňují v malé domácí skladiště, kde se hromadí nejen zásoby pro příští týdny, ale i pro měsíce či dokonce roky dopředu. Od balíčků těstovin, které jsme koupili v akci, přes plechovky fazolí, které 'by mohly jednou přijít vhod', až po exotické koření z dovolené, které jsme si nadšeně přivezli domů. Víte, že většinu těchto potravin však skladujeme déle, než je možné? Pojďme se společně podívat na 5 konkrétních potravin, u kterých ke zmíněné chybě dochází více než si myslíte.

  1. Quinoa

Quinoa, někdy nazývaná i jako quinua nebo quinuoa, je vysoce ceněná potravina známá pro své výjimečné nutriční hodnoty a flexibilitu v kuchyni. Tento 'superpotravinový' poklad pochází z And, kde byl domestikován před tisíci lety a sloužil jako základní potravina pro prekolumbovské civilizace. Dnes je quinoa oblíbená po celém světě díky svým jedinečným vlastnostem a přínosům pro lidské zdraví. Pokud i vy jste objevili kouzlo této potraviny, dbejte na její správné skladování. I když se na první pohled může zdát, že zrna se jen tak nezkazí, opak je pravdou. Abychom tomu předešli, doporučuje se quinoou uchovávat v hermeticky uzavřených nádobách. Jen tak totiž zajistíme její ochranu před vlhkostí a škůdci. Právě tyto neduhy by totiž mohly způsobit neobvyklý vzhled zrn, změněný zápach a chuť značící možné zkažení. I když quinou správně skladujete, ve spíži byste ji neměli skladovat déle než 3 roky s tím, že před každým vařením se doporučuje zběžná kontrola zrn. Vzhledem k tomu, že spousta domácností quinou nedělá příliš často, dochází k tomu, že potravinu máme ve spíži déle, než je vhodné a při případném zkažení si posléze můžeme i uškodit.

  1. Kurkuma

Oblíbené indické koření nádherné sytě žluté barvy to je kurkuma. Kromě svých zdravotních benefitů je toto koření specifické i svou výjimečnou chutí. Aby si však toto dochucovadlo uchovalo své vlastnosti je dobré ho skladovat maximálně tři roky. Po této době sice není konzumace nijak škodlivá, ale nejenže výsledný pokrm nebude mít požadovanou chuť, ale koření ztratí všechny své benefity.

  1. Prášek do pečiva

Prášek do pečiva je kypřidlo, které nemůže chybět v žádné domácnosti, kde se rádo peče. I když často je tento prášek v pytlíčcích, kde je uvedena trvanlivost, dejme si ruku na srdce a přiznejme si, že málo kdo zrovna u této ingredience datum spotřeby kontroluje. Obecně platí, že kypřící prášek je vhodné spotřebovat maximálně do 12 měsíců od data výroby. To, zda prášek neztratil své kypřící schopnosti lze vyzkoušet jednoduchým testem. Jednoduše smíchejte jedlou sodu s octem a práškem do pečiva a zalijte vše horkou vodou. Pokud ingredience pění a bublají, znamená to, že jsou stále dostatečně čerstvé a při pečení splní svou funkci.

  1. Čaj

Další věcí, u které často podceňujeme její trvanlivost je čaj. Ať už hovoříme o čajových sáčcích nebo čaji sypaném v obou případech může vlivem času dojít k jeho zkažení. Oleje obsažené v jednotlivých čajích postupně stárnou a mohou negativně ovlivnit nejen chuť, ale i případné léčebné účinky daného čaje. Navíc konzumace zkaženého čaje může vyvolat i zdravotní problémy v podobě zažívacích potíží. Dojde-li tedy ke změně chuti, barvy nebo netypické vůně mějte se na pozoru a raději si popíjení oblíbeného šálku čaje odpusťte. Abyste zkažení, a tak i znehodnocení čajů předešli, dbejte následujících pokynů:

  • Suchý čaj (nearomatizovaný): Suchý čaj, jako je černý, zelený nebo oolong, má za předpokladu, že je správně skladován obvykle trvanlivost mezi 1 až 2 roky od data balení.
  • Aromatizovaný čaj: Čaj s přidanými příchutěmi nebo esenciálními oleji, jako je například ovocný čaj, má tendenci ztrácet svou chuť a aroma rychleji než suchý čaj. Obvykle má trvanlivost mezi 6 až 12 měsíci.
  • Bylinný čaj: U bylinných čajů se trvanlivost pohybuje mezi 1 až 2 roky. Opět pouze za situace, že čaj skladujeme v suchém a tmavém prostředí.
  1. Olivový olej

Světlo a teplo nejsou přátelé olivového oleje. Pokud tedy ve spíži máte okno a načatou láhev olivového oleje počítejte s případnou změnou chuti, která může nastat už zhruba po šesti měsících. Ze zdravotního hlediska vám zřejmě nic nebude, ale jistě nechcete konzumovat olej jiné chuti, než jste si zakoupili. Pokud tedy tento druh oleje nepoužíváte tak často pořiďte si menší objem, který stihnete zpracovat, než by mohlo dojít ke zmíněné změně chuti a znehodnocení.

Fotografie