Články & návody

Sháníte projekční kancelář? Jsme tu pro vás. Projektujeme nové stavby i rekonstrukce.

Dokurzu.cz - největší nabídka rekvalifikačních a obecných kurzů (i online kurzů), seminářů a firemních školení v České republice.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení zdiva.

Rekonstrukce Vinklárek - rekonstrukce bytů a domů.

Izolace plochých střech Brno - modernizaci střechy jednovrstvými nebo dvouvrstvými asfaltovými pásy.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nerezové nýtovací matice.

EKOTHERM MONTAGE s.r.o. - instalatérské práce Pelhřimov a okolí.

KGBeton s.r.o. - betonové podlahy Praha a okolí.

Kuchyně na míru Praha - INVIDA - to nejlepší řešení interiéru kuchyně. 

 

Knihovna jako duše interiéru

Řadíte-li se mezi nadšené čtenáře, pak nám jistě dáte za pravdu, že knihovna nesmí ve vaší domácnosti chybět. Navíc nejde jen o kus nábytku jako takový, ale o úložný prostor pro vaše knihy a ty samy o sobě dodávají každému interiéru punc útulnosti. Možností, jak tento kus nábytku přizpůsobit designu celého interiéru je nepřeberně. My vám v dnešním článku přinášíme originální možnosti, které se stanou dominantou celého prostoru a vaši lásku ke čtení ještě více prohloubí.

Netradiční obývací stěna

Jednou z možností, jak vyřešit uskladnění knih a zároveň vytvořit obývací stěnu, je zakomponování polic kolem televize. Tato varianta je skvělá pro ty z vás, kteří se potýkají s nedostatkem prostoru a nemohou si vytvořit speciální zákoutí se čtecím koutkem. I když na první pohled se vám toto řešení může zdát velmi fádní a neoriginální, opak je pravdou. Stačí se podívat na vizualizace interiéru novostaveb, kde právě obývací stěna s knihovnou často dominuje. Celý prostor se nejen krásně zútulní, ale vytvoří se dostatek prostoru na uložení všech knih i dalších předmětů jako jsou rámečky s fotkami nebo pokojové rostliny.

Prostor pod schody

Máte-li dvoupodlažní byt nebo dům s nevyužitým prostorem pod schody, určitě zvažte toto řešení. Knihovna v podschoďovém zkosení vypadá nejen atraktivně, ale zároveň je i velmi užitečná. Na knihy se totiž zpravidla tolik nebude prášit, a navíc lze v případě dostatku prostoru vytvořit i koutek s lampou a pohodlným čtecím křeslem. Už chybí jen šálek dobrého čaje a můžete se zasnít do nových příběhů. Pokud si na vytvoření této knihovny nevěříte, zkuste oslovit některou z truhlářských firem. Šikovní truhláři si i s atypickým prostorem dokáží poradit a vytvořit stylový kus nábytku odpovídající nejen vašim potřebám, ale i designu celého prostoru.

Čtení s výhledem

Francouzská a velká okna jsou samy o sobě dominantou prostoru. Skvěle však fungují i ve spojení s knihovnou a prostorem pro čtení. Těsně pod okno lze nechat na míru vytvořit lavici a podél stěn nechat vyrobit buď jednotlivé police nebo celou knihovnu. Celý prostor pak můžete zútulnit pár polštářky a příjemnou dekou. Jediné, co zbývá, je vzít si do ruky knihu a užívat si chvilku pohody doplněnou úchvatným výhledem. Pokud navíc máte okna směřovaná do přírody, bude každé čtení zážitkem samo o sobě.

Každý prostor se počítá

V malé domácnosti se počítá každý centimetr. Každý nevyužitý prostor je tedy nutné využít. Stačí jen trochu kreativity. Již jsme hovořili o schodech a využití prostoru pod ním. Schody však lze použít i jinak. Do jednotlivých schodů lze totiž zabudovat police a efektivně uložit knihy. Pokud ještě každé poschodí podsvítíte získáte dekoraci a úložný prostor v jednom. Toto řešení je samozřejmě náročnější, ale ve výsledku se zcela jistě vyplatí. Kolem schodiště je obecně nejvíce prostoru, a proto namísto zábradlí a podél stěn vytvořit krásnou a velkou knihovnu. To platí i pro schodišťový výklenek, do kterého lze umístit police. Ty pak buď necháte otevřené a doplníte knihami nebo prostor zavřete pomocí dvířek a vytvoříte další úložný prostor.

Parametry na závěr

Ať už si vyberete klasiku, nebo sáhnete po některém z originálních řešení, myslete na to, že hloubka jednotlivých polic by měla mít maximálně 30 cm. Co se týče výšky, tam už záleží na vás a na sbírce vašich knih. Obvykle se počítá s rozměrem 50 cm. Vlastníte-li spíše větší knihy doporučujeme tomu knihovnu přizpůsobit. Vertikální uložení knih je totiž zpravidla působivější a přehlednější než horizontální úroveň. Na závěr už stačí jen dodat, že je důležité myslet i na nosnost a s tím související typ materiálu. Připravenou knihovnu pak už stačí jen naplnit literárními díly a případně zvolit typ třídění. Někdo kombinuje knihy dle žánrů, jiný dle abecedy, autora nebo dokonce samotných barev. Ve výsledku je tato věc však na posledním místě a stejně jako u ostatních parametrů, závisí na osobních preferencích.

A nezapomeňte, jak říká jeden z citátů: „Místnost bez knih je jako tělo bez duše“.

 

Fotografie