Články & návody

Sháníte projekční kancelář? Jsme tu pro vás. Projektujeme nové stavby i rekonstrukce.

Dokurzu.cz - největší nabídka rekvalifikačních a obecných kurzů (i online kurzů), seminářů a firemních školení v České republice.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení zdiva.

Floorpark s.r.o. - dřevěné parketové podlahy Boen.

Rekonstrukce Vinklárek - rekonstrukce bytů a domů.

Izolace plochých střech Brno - modernizaci střechy jednovrstvými nebo dvouvrstvými asfaltovými pásy.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nerezové nýtovací matice.

EKOTHERM MONTAGE s.r.o. - instalatérské práce Pelhřimov a okolí.

KGBeton s.r.o. - betonové podlahy Praha a okolí.

Kuchyně na míru Praha - INVIDA - to nejlepší řešení interiéru kuchyně. 

 

Nábytek z palet – chytré a úsporné řešení nejen pro studentské byty

Již je to pár let, co k nám přišel trend paletového nábytku. V té době by se dalo říci, že každá domácnost přemýšlela, jak palety zužitkovat. Nešlo totiž jen o úsporu, ale o to, že tento druh nábytku byl velmi trendy. Z původního záměru, že tento druh nábytku bude převážně určen jen pro studentské byty se stal hit a cena se šplhala výše až dosáhla limitů stejně jako u ostatních druhů nábytků. Pokud však máte dostatek času a jste zruční, lze si nábytek vyrobit zcela sami. My vám dáme pár tipů jak na to a co je všechno možné z palet vytvořit. Tak pojďme na to!

6 kroků, které vám pomohou s výrobou a opracováním palet

Opracování palet pro výrobu nábytku vyžaduje zpravidla několik kroků. Jen tak totiž lze zajistit, že palety budou bezpečné, stabilní a vhodné pro výrobu nejrůznějších druhů nábytku.

 1. Vyberte kvalitní palety: Přednostně vždy volte palety, které jsou v dobrém stavu a nejsou poškozené. Důležité je také, aby nebyly dlouhodobě vystaveny chemikáliím a dalším nebezpečným látkám. To platí zejména v případě, kdy plánujete výrobu nábytku do interiéru.
 2. Oprava: Než se pustíte do dalších prací opravte v případě potřeby větší oděrky a poškození na paletách. Opravy můžete provést například pomocí hřebíků, šroubů nebo lepidla na dřevo. Po opravě se vždy raději ujistěte že výsledek je pevný a stabilní.
 3. Broušení: Jednou z nejdůležitějších částí prací je zbroušení povrchu. Odstraníte tak nejen třísky, ostré hrany, ale i povrchové nerovnosti, které by v konečném důsledku mohly působit rušivým dojmem.
 4. Ochrana dřeva: Pokud chcete prodloužit životnost palet a zachovat jejich estetický vzhled co nejdéle, doporučujeme zvážit použití ochranného nátěru nebo laku na dřevo. Tím zajistíte, že dřevo nebude podléhat vlhkosti, hmyzu a běžnému opotřebení spojeného s užíváním nábytku.
 5. Demontáž a přizpůsobení (pokud je potřeba): Pokud chcete vytvářet vlastní design a potřebujete palety ve specifických rozměrech, můžete palety různě demontovat, kombinovat, řezat či obracet. Fantazii se zkrátka meze nekladou.
 6. Dokončovací práce: Po výrobě finálního výrobku se ujistěte, že nábytek je stabilní a bezpečný. Na závěr lze navíc použít různé konečné nátěry, barvy nebo laky dle svých osobních preferencí. Díky tomu se paletový nábytek krásně přizpůsobí jakémukoliv prostoru a jeho designu.

4 + 1 tip co vše lze z palet vyrobit

Ve stručnosti jsme si představili proces výroby paletového nábytku a nyní se pojďme přesunout k samotným druhům nábytku, které je možné si snadno vyrobit.

 • Stůl aneb prostor pro sešlost celé rodiny

Začněme jedním z nejdůležitějších druhů nábytku, který je obvykle dominantou celé domácnosti. Jde o jídelní stůl. Ten lze efektivně vytvořit díky spojení palet v téměř jakékoliv velikosti. Na vrch stolu lze v případě potřeby umístit samostatnou dřevěnou nebo skleněnou desku a získat tak nejen prostor pro každodenní obědy a večeře, ale i třeba pro hraní společenských her. Zejména v malých prostorech, a právě ve studentských bytech lze stůl pro snadnější přesun opatřit i kolečky. Kromě jídelního stolu si za stejných podmínek lze z palet vytvořit i stolek konferenční.

 • Nejen venkovní gauč

Sedací souprava nebo gauč je po výběru stolu dalším důležitým místem v domácnosti. Kvalitní a opravdu pohodlné sedačky jsou však často velmi drahé. Dočasným, ale i trvalým řešením proto může být sedací souprava vyrobená z palet. Snadno si určíte tvar a rozměr jaký vám bude vyhovovat a jen seženete podsedáky, polštáře či části matrace a máte hotovo. Tento typ nábytku je mimo jiné vhodným řešením i na venkovní terasy a balkóny. Nejen, že působí přírodním dojmem, ale díky správnému opracování a vhodně zvolenému nátěru vám vydrží i desítky let.

 • Letiště i s úložným prostorem

Jste milovníci velkých postelí, kterým se přezdívá „letiště“? Pokud ano, tak je pro vás paletový nábytek jednou z možností. Velmi efektivně můžete palety poskládat do požadovaného rozměru a získat tak i netypicky velké lůžko, které byste v běžných obchodech jen těžko sháněli. Pokud navíc postel i vyvýšíte tak lze vytvořit úložný prostor, který poslouží nejen k uložení peřin, ale i dalších nezbytností.

 • Knihovna nebo efektivní regál?

Palety můžete kromě jiného použít i pro výrobu knihovny nebo regálu. Jako police lze použít části dřeva z ostatních palet nebo vytvořit police z jiného druhu dřeva nebo např. dřevotřísky. Oproti knihovnám a regálům, které si zakoupíte v běžných obchodech s nábytkem, si navíc velmi snadno můžete sami stanovit výšku i šířku, tak aby se vám do ní pohodlně vešly i netypické knihy nebo předměty.

 • Dřevěné obložení

Posledním tipem, který je sám o sobě velmi trendy je dřevěné obložení. To dnes vévodí spoustě domácností a zajišťuje pocit útulnosti, harmonie a spojení s přírodou. Těmto faktorům však často odpovídá i cena, která je často vysoká a spoustu lidí od pořízení nakonec odradí. Variantou, která vás nebude stát téměř nic, ale i tak udělá stejnou službu jsou právě palety. Ty se jednoduše demontují a získáte čisté dřevo, které po opracování poslouží jako efektivní obložení. Benefitem je navíc fakt, že si snadno přizpůsobíte barvu a rozměry přímo vašim konkrétním potřebám. 

Fotografie