Články & návody

Firmy pro Vás

Hezká kuchyň, s.r.o. - kuchyně, kancelářský nábytek i dveře vyráběné na míru. Zaměřujeme na pečlivost montáže a pozáruční servis v Brně a širokém okolí.

Moderní vstupní plastové dveře vyrábí česká firma PERITO.

Vybíráte nová plastová okna? Firma Oknoplastik vám je vyrobí na míru vašeho domova.

RIVESTI s.r.o. - venkovní dlažby pro moderní i retro bydlení.

Plánujete rekonstrukci domu, bytu či koupelny? Jsme tu pro vás.

Dokurzu.cz - největší nabídka rekvalifikačních a obecných kurzů (i online kurzů), seminářů a firemních školení v České republice.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení zdiva.

 

Naučte se pečovat o kožený nábytek

Kožený nábytek je svým materiálem druhem nábytku, který nikdy nevyjde z módy. Kůže bude vždy luxusem, ať už se to ochráncům zvířat libí nebo ne. Nejen proto, že se kůže zhotovuje z živočichů (zpravidla z hovězí kůže), luxusní je i pro naše smysly (hmat, čich, vid), ale především z důvodu vysoké pořizovací ceny. Ta dělá z koženého nábytku nábytek, který si každý dovolit nemůže, nebo který se každému nevyplatí z důvodu, že kůže vyžaduje rozsáhlou péči. 

S tou se pak pojí horší odolnost vůči pravidelnému používání. Možná proto kožený nábytek vidíte zejména v kancelářích státníků či firem, kde slouží k občasných schůzím, nikoli pro denní užívání a válení se u televize.

Charakteristika druhé kůže

Kožený nábytek značně podléhá používání. Časem se mění barva vysezených míst, kůže se může začít šoupat, drolit, děravět. Vznikají tak nevzhledné trhliny, které je schopen odborně zafixovat pouze člověk zkušený svým řemeslem. Kůži však dokáže zafixovat pouze klasickým šitím, oku tak stejně neujde, že místo bylo poškozeno a sedačka nebo křeslo bude vypadat jako baseballový míček. Mnoho domácností, které vlastní kožený nábytek, tak tyto trhliny řeší tmavou lepící páskou, která není o nic hezčí variantou. 

Vyplatí x Nevyplatí

S ohledem na tuto charakteristiku je třeba se zamyslet, zda se vám kůže doma vyplatí. Máte-li malé děti, zvířecí miláčky, soustředíte-li se více méně celý den na sedačce u televize, pak zapomeňte na tento materiál obývacího sedacího nábytku. Kůže by se totiž opotřebovala o to rychleji, navíc pes nebo kočka by jí dali značně zabrat svými drápy. Pokud máte vlhčí domácnost, rovněž není kůže dobrou variantou, hrozí totiž, že ji napadne plíseň.

Kožený nábytek ve vlastním opatrovnictví

Právě s možnou plísní, s častým opotřebováním a jako prevence před opotřebováním, je nutné se o kůži starat. Koupí koženého nábytku tak na sebe berete tuto povinnost, která vám ve svých výsledcích pomůže nelitovat koupě tak drahého nábytku. Starat se o kožený nábytek je třeba pouze s využitím patřičných přípravků, které nejsou na bázi agresivní chemie, která by mohla poškodit barvu kůže, či ji snad dokonce vyžrat. K babským radám patří pravidelná péče olejem z kuchyně - olivovým, stolním. Ten chrání kůži před ataky vnějšího prostředí, ale navíc dodává nábytku nevídaný lesk. Ovšem také zamastí vaše oblečení, jakmile na sedačku usednete. Samozřejmě lze koupit i speciální oleje přímo v drogerii, anebo pak spreje, které nábytku také dodají lesk, a zároveň vám nezničí oblečení. Krom toho pak klasické rodiny chrání svůj nábytek i dekami nebo napínacími prostěradly, tohle je však nevzhledná alternativa, která schová samotnou krásu kůže, a proč si také potom v tomto případě drahou kůži pořizujete, že...