Články & návody

Sháníte projekční kancelář? Jsme tu pro vás. Projektujeme nové stavby i rekonstrukce.

Dokurzu.cz - největší nabídka rekvalifikačních a obecných kurzů (i online kurzů), seminářů a firemních školení v České republice.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení zdiva.

Floorpark s.r.o. - dřevěné parketové podlahy Boen.

Rekonstrukce Vinklárek - rekonstrukce bytů a domů.

Izolace plochých střech Brno - modernizaci střechy jednovrstvými nebo dvouvrstvými asfaltovými pásy.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nerezové nýtovací matice.

EKOTHERM MONTAGE s.r.o. - instalatérské práce Pelhřimov a okolí.

KGBeton s.r.o. - betonové podlahy Praha a okolí.

Kuchyně na míru Praha - INVIDA - to nejlepší řešení interiéru kuchyně. 

 

Umíte vybírat postel?

Postel je velmi důležitý prvek interiéru a spoustu lidí si klade tuto otázku. Jsou však mezi námi i tací, kteří si jí koupí bez rozmyslu. Měli bychom se vyvarovat chyb, kterých rozhodně není málo. Tou nejzásadnější je rozměr postele, ale určitou roli hraje i typ, design, materiál a styl. Ne každá postel vám do ložnice bude pasovat rozměrem, natož se hodit do celého konceptu. Tím, jak se vyspíte, však ovlivňujete i to, jak se budete cítit během dne. Chcete být raději odpočatí nebo unavení a podráždění? 

Kvalitní pomůckou k výběru postele jsou showroomy, ale co dál?

Sice si postel vyzkoušíte, jak se na ní leží, vidíte i materiál, otestujete ho na omak, ale stále si nejste jistí. Váš ústřední zájem bude zřejmě směřovat k velikosti postele. Máte zájem o jednolůžko nebo rovnou pořádné letiště v podobě manželské lóže? Rozhodněte se tak, co je vám pohodlnější. Každý potřebuje na spánek zaujmout určitou polohu a ta zabere i různé místo. 

Postel se vám líbí vzhledem, ale vytrácí se funkčnost

I to se může stát a vlastně to tak funguje také naopak. Někdy se nám líbí funkce postele, ale provedení ne. Před koupí postele si v hlavě opakujte své požadavky a ze svých nároků neslevujte. V závěru z této postele nebude nadšeni, protože neodpovídala vašim představám už v obchodě. Konstrukce postele je rozhodující. Měla by přece jen něco vydržet. 

Masiv versus dřevotříska

Masiv je stále považován za nejstabilnější druh dřeva, ať už se jedná o klasickou borovici, smrk, dub, buk nebo jasan. Jsou to dřeviny, které nezklamou a na oko na nich najdete i příjemné letokruhy. Dokonalost přírody sama! Umělé materiály na výrobu postelí se příliš neosvědčily. Pokud chcete levnější verzi, tak vám jí splní dřevotříska, ale kolikrát počítejte s nižší životností a stabilitou.
K posteli však neodmyslitelně patří i její další komponenty. Polohovatelný rošt a matraci z přírodních materiálů si zamilujete.

Nepodceňujte výšku

I když tento fakt obvykle nesouvisí s tím, jak se vyspíte, měli byste v úvahu brát i výšku postele. Přece jen ulehání i vstávání je nedílnou součástí spánkového rituálu. I když nižší postele působí moderněji spoustě osob nevyhovují. S přibývajícím věkem je totiž vstávání problematické a jistě oceníte výše položenou postel.

Chtě nechtě rozhoduje i cena

Stanovte si finanční rozpočet pro nákup postele. Ceny postelí se mohou značně lišit podle typu materiálu, designu a výrobce.

Správná matrace je základem každé postele

I když na trhu existují postele rovnou s všitou matrací, lepší variantou stále zůstává koupit si klasickou postel pouze s rošty a matraci si vybrat individuálně. Důvodů, proč je toto řešení lepší je hned několik. První z nich je, že vy nebo váš partner můžete mít odlišné preference co se týče tvrdosti matrace a díky individuálního výběru si můžete každý vybrat to, co vám bude nejvíce vyhovovat. Benefitem koupě matrací zvlášť je i fakt, že v případě opotřebení je můžete snadno vyměnit za novou a nemusíte hned kupovat novou celou postel. Podobné je to i v případě znečištění. Zejména pokud máte děti, tak jistě víte, že může dojít snadno k nejrůznějším nehodám a přeci jen je snadnější vzít matraci do čistírny nebo ji vyměnit než složitě čistit polstrovaný materiál postele.

Teď, už ale zpět k tomu, jak vybrat tu správnou matraci pro kvalitní spánek.

1. Typ matrace:

Existuje několik typů matrací, od pružinových, paměťových pěn až po latexové nebo hybridní typy. Každý druh má své vlastní výhody a nevýhody. Pružinové matrace mohou poskytovat větší odvětrání, zatímco paměťová pěna se přizpůsobí tvaru těla. Latex je zase hypoalergenní a hybridní matrace v sobě kombinují různé materiály. Zde tedy opět vstupují na scénu již zmíněné showroomy, kde si konkrétní matrace můžete vyzkoušet. Navíc spousta obchodů dnes nabízí možnost vrácení zboží a výměnu za jiné. V případě, že by vám tedy vybraný typ nakonec nesedl, tak nemusíte zoufat. Vždy se však informujte u prodejce, jaké jsou podmínky vrácení a zda obchod tuto možnost opravdu poskytuje.

2. Tvrdost matrace:

Tvrdost matrace je subjektivní a závisí na individuálních preferencích. Někdo preferuje měkčí povrch, zatímco jinému vyhovuje tvrdší podpora. Opět se proto doporučuje před nákupem absolvovat zkoušku a volit prodejce s možností vrácení nevyhovujícího zboží.

3. Materiál a hypoalergenní vlastnosti:

Pokud máte alergie nebo citlivou pokožku, vybírejte materiály s hypoalergenními vlastnostmi. Latexové matrace jsou obvykle odolné proti alergenům, zatímco paměťová pěna nebo přírodní materiály jako kokos či pohanka mohou být citlivější na prach a roztoče.

4. Velikost matrace:

Velikost matrace je klíčovým faktorem. Postel by měla být dostatečně prostorná, aby poskytovala pohodlný prostor pro spánek. Standardní velikosti zahrnují jednolůžkovou, jedno a půl lůžko, dvoulůžkovou, queen size a king size.

Jednolůžková postel má rozměr 90 x 200 cm.

Jedno a půl lůžko 140 x 200 cm.

Dvoulůžko má rozměry obvykle 160 x 200 cm nebo 180 x 200 cm.

Typy queen size a king size jsou známé spíše v zahraničí a u nás se běžně nepoužívají. Obvykle však jde o větší rozměry, než je u klasického dvojlůžka.

5. Odvod tepla:

Pokud máte tendenci k nočnímu pocení, vybírejte matrace s dobrým odvodem tepla. Gelové vrstvy, pružinové jádro s větším prostorem pro cirkulaci vzduchu nebo speciální chladicí technologie mohou pomoci s udržením optimální teploty během vašeho spánku.

6. Záruka a doba na vrácení:

Věnujte pozornost zárukám a dobám na vrácení zboží. Kvalitní matrace často nabízejí delší záruky a období, během které můžete matraci v případě nespokojenosti vrátit.

8. Recenze a hodnocení:

Přečtěte si recenze a hodnocení od ostatních zákazníků. I když každý z nás má jiné vnímání i tak vám nezávislé hodnocení může pomoci s konečným rozhodnutím.

Pamatujte, že každý má individuální preference, a co funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro druhého. Sledujte své vlastní pohodlí a potřeby, a nebojte se investovat do kvalitní matrace a postele, která vám poskytne pohodlný a zdravý spánek. Vždyť spánek samotný je klíčovým biologickým procesem, který má zásadní vliv na celkové zdraví a funkci lidského organismu, a proto není radno ho podceňovat.