Články & návody

Sháníte projekční kancelář? Jsme tu pro vás. Projektujeme nové stavby i rekonstrukce.

Dokurzu.cz - největší nabídka rekvalifikačních a obecných kurzů (i online kurzů), seminářů a firemních školení v České republice.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení zdiva.

Floorpark s.r.o. - dřevěné parketové podlahy Boen.

Rekonstrukce Vinklárek - rekonstrukce bytů a domů.

Izolace plochých střech Brno - modernizaci střechy jednovrstvými nebo dvouvrstvými asfaltovými pásy.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nerezové nýtovací matice.

EKOTHERM MONTAGE s.r.o. - instalatérské práce Pelhřimov a okolí.

KGBeton s.r.o. - betonové podlahy Praha a okolí.

Kuchyně na míru Praha - INVIDA - to nejlepší řešení interiéru kuchyně. 

 

Sádrokarton - materiál, který nabízí rozmanité využití

Využívání sádrokatonových desek je dnes velmi rozšířené jak mezi odborníky, tak domácími kutily. Mezi hlavní přednosti tohoto materiálu patří lehkost, snadná manipulace, časová nenáročnost a příznivá pořizovací cena.

Sádrokarton se skvěle hodí pro stavbu, rekonstrukci i vylepšení komfortu stávajícího bydlení.

Tyto panely z lisované sádrové hmoty mezi dvěma kartony papíru v dnešní době můžeme vidět v různých obdobách prakticky kdekoliv - v restauračních a ubytovacích zařízeních, koncertních sálech, v rodinných domech, půdních vestavbách, bytových i nebytových prostorech aj.

A je to právě jeho poměrně široké spektrum využitelnosti, které jej řadí mezi nejčastěji vyhledávaný materiál v oblasti stavebních úprav interiéru.

Spektrum využití sádrokartonu v bodech:

  • půdní vestavby
  • sádrokartonové podhledy
  • příčky (rovné, šikmé, ohýbané, jednoduché, dvojité)
  • předsazené stěny
  • tepelná izolace
  • sádrokartony v dřevostavbách

Tomu, že se sádrokartonové desky řadí mezí nejvyužívanější způsoby suchého zdiva, nahrává také skutečnost, že při použití tohoto materiálu není, při většině zásahů, nutné stavební povolení. Stačí ohlášení na příslušném místním stavebním úřadu.

Barva jako indikátor

To, zda se daná sádrokartonová deska hodí či nehodí do konkrétní místnosti lze rozlišovat dle barev jednotlivých desek, které označují jejich specifické vlastnosti. Některé tlumí zvuky, jiné jsou odolné proti vlhkosti a hodí se tak například do kuchyní či koupelen.

Před samotnou instalací je tedy vždy nutné zvolit správný druh desky, a to s ohledem na to, v jaké místnosti se nacházíme, kam konkrétně chceme sádrokarton umístit a jaké má daný prostor specifika. Na trhu jsou k dostání sádrokartonové desky, které mají různé speciální přísady, které ovlivňují a zesilují základní vlastnosti tohoto oblíbeného materiálu.

Jednotlivé specifikace dle barev:

  • bílá - klasika, která se najčastěji využívá v prostorech s optimální stálou vlhkostí
  • růžová/červená - růžové nebo červené označení desky značí zvýšené protipožární vlastnosti
  • zelená - sádrokarton, který se skvěle hodí do místností, kde je potřeba zvýšená odolnost vůči vlhkosti
  • modrá - vyhovuje tam, kde jsou zvýšené požadavky akustického útlumu

Montáž sádrokartonu

Při využívání sádrokartonů v interiérech je nejdůležitější (avšak někdy ještě stále opomíjenou) pečlivá montáž, jelikož právě na ní závisí celková funkčnost, životnost, vzhled a celkový výsledný efekt. Při nekvalitně odvedené montáži, dochází ke snížení funkčnosti sádrokartonu.

Neodborně provedená úprava může také zapříčinit nevzhlednost interiéru a „otevřít vstup“ pro závady materiálu v budoucnosti aneb vystavíme se riziku rychlejší únavy materiálu, různým poškozením a vadám.

Správně namontovaný sádrokarton by měl vydržet poměrně dlouhý čas v perfektním stavu. I když je sádrokarton pro svou jednoduchou manipulaci oblíbený, je na místě zvážit využití profesionálních služeb odborníků. Protože případné chyby, které mohou při konstrukci svépomocí nastat, snížují potenciál materiálu a těžko se odstraňují.

Pokud hledáte firmu, která se postará o odbornou montáž sádrokartonu ve vašem domě, bytě či kanceláři, obraťte se na ty, kteří mají mnohaleté zkušenosti a dbají na pečlivé provedení zakázek.

Fotografie