Články & návody

Sháníte projekční kancelář? Jsme tu pro vás. Projektujeme nové stavby i rekonstrukce.

Dokurzu.cz - největší nabídka rekvalifikačních a obecných kurzů (i online kurzů), seminářů a firemních školení v České republice.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení zdiva.

Floorpark s.r.o. - dřevěné parketové podlahy Boen.

Rekonstrukce Vinklárek - rekonstrukce bytů a domů.

Izolace plochých střech Brno - modernizaci střechy jednovrstvými nebo dvouvrstvými asfaltovými pásy.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nerezové nýtovací matice.

EKOTHERM MONTAGE s.r.o. - instalatérské práce Pelhřimov a okolí.

KGBeton s.r.o. - betonové podlahy Praha a okolí.

Kuchyně na míru Praha - INVIDA - to nejlepší řešení interiéru kuchyně. 

 

Podíl nových pasivních domů v ČR stále roste

V poslední době se více mladých rodin obrací k možnosti úspory energií při svém bydlení a nechávají si navrhovat pasivní domy. Tento trend ukazuje také na větší smysluplnost využití přírodních zdrojů a energií, z nich získávaných. Hlavní předností a ziskem v pasivním domě je zpětné získání tepla, kterým trubky v domě vymění vzduch a teplo zůstane vevnitř domu. Dům je tak z velké části soběstačný, spotřebuje málo energie na topení i chlazení, což se významně projeví v ročním zúčtování.

Takto ekologické domy se staví čím dál více napříč celou Evropou. Česká republika je podle dostupných zdrojů na evropské špičce, hned po Německu, Rakousku a Belgii, v podílu pasivních domů na nově postavené domy. Počáteční nedůvěra z 90. let tak vymizela a Češi uvěřili možnosti dostupného, ekologického bydlení a využívají jej pro svoje rodiny.

Na Moravě je možné vidět v poslední době například nárůst mateřských a základních škol, postavených v pasivním standardu. Dále také oddělení nemocnic, v Olomouci je dokonce 1. energeticky soběstačná klinika. Stavbaři se nebojí ani staveb jako jsou domovy pro seniory, či knihovny. Největší podíl ale pasivní domy mají stále jako rodinné a bytové domy. Celkový počet pasivních domů se u nás odhaduje kolem 5000 staveb.

U výstavby pasivního domu je nutný dohled stavební firmu, čímž získají majitelé jistotu dobře odvedené práce, již od projektu až k samotné realizaci. I při výpadku energií si dům dlouho udrží vnitřní teplotu, což zvyšuje pohodlí jeho uživatelů. Také není nutné obávat se případného požáru, požární bezpečnost staveb je podmínkou danou již při projektu a výběru vhodných materiálů. Pokud se podaří zasadit dům vhodně do rázu okolní krajiny, stane se její přirozenou součástí na dlouhá léta a poskytne svým majitelům klidný a bezpečný domov.

Fotografie