Články & návody

Firmy pro Vás

Hezká kuchyň, s.r.o. - kuchyně, kancelářský nábytek i dveře vyráběné na míru. Zaměřujeme na pečlivost montáže a pozáruční servis v Brně a širokém okolí.

Moderní vstupní plastové dveře vyrábí česká firma PERITO.

Vybíráte nová plastová okna? Firma Oknoplastik vám je vyrobí na míru vašeho domova.

RIVESTI s.r.o. - venkovní dlažby pro moderní i retro bydlení.

Plánujete rekonstrukci domu, bytu či koupelny? Jsme tu pro vás.

Dokurzu.cz - největší nabídka rekvalifikačních a obecných kurzů (i online kurzů), seminářů a firemních školení v České republice.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení zdiva.

 

Popínavé rostliny na domě skýtají celou řadu výhod

Popínavé rostliny vytvářejí celou řadu rozporuplných názorů, někdo je považuje za skvělou ozdobu fasády, někdo je zase odsuzuje, aniž by tušil, jaké výhody mohou přinášet. Zelené fasády na domech mají zřejmě nejdelší tradici na britských ostrovech. 

Důvodem je zdejší vlhké podnebí a nižší riziko slunečního úpalu, který popínavým rostlinám nesvědčí. V souvislosti s pěstováním popínavých rostlin na vnějších fasádách domů se vyskytuje řada mýtů, jako jsou brouci či hadi lezoucí po zelené fasádě do bytu apd. V praxi se ukázalo, že jsou to skutečně falešné představy. Naopak popínavé rostliny na domě poskytují celou řadu výhod.

Jaké jsou výhody zelené fasády

Jednou z nejpodstatnějších je stínění před slunečním zářením. Zejména v létě to zásadně přispívá k ochlazení stěn a tím i ke snížení teploty uvnitř domu. Výrazně nižší zahřívání přispívá i k menšímu napětí konstrukce domu způsobené změnami objemu při velkých výkyvech teplot. Tím se prodlouží životnost stěn a omítky. Pokud budete pěstovat neopadavé druhy, jako je například břečťan, dosáhnete efektu jako při dvouplášťové fasádě.

Neméně důležitá je i ochrana omítky před deštěm. Listy popínavých rostlin spolehlivě zabrání průniku dešťové vody i v případě prudkého větru, zároveň ovšem neomezí přístupu vzduchu. Stěny jsou tak stále suché a čisté. Dokonce ani nehrozí, že by vlhly od země, neboť popínavé rostliny odeberou ze země u paty zdi veškerou vlhkost svými kořeny.

Vedle všech uvedených výhod má zelená fasáda i protihlukový význam, neboť díky své struktuře pohltí i nejrůznější zvuky, které uvnitř domu zní mnohem tlumeněji. K výhodám patří i možnost hostit druhy hmyzu užitečného pro zahradu, nebo v nich mohou hnízdit užiteční ptáci.
Cennou výhodou popínavek je také jejich schopnost obrůst téměř cokoliv, od fasády domu, přes pergolu, branku a jinou zahradní stavbu až po nevzhlednou zeď či jiné zákoutí. Spolehlivě také zakryjí různé nedostatky na stavbě.

Jaké druhy jsou vhodné

Pro obrůstání fasády domu jsou nejvhodnější popínavé rostliny, které mají přísavky. Díky nim se samy přichytí ke stěně a nepotřebují žádné opory, jako například popínavá růže. Na rozdíl od ní má takový břečťan, nebo přísavník pětilistý (lidově loubinec), přísavné destičky, které se přichytí i na velice hladký podklad. Přísavník ovšem nepatří k ideálním, vzhledem k opadávajícím listům na podzim, takže efekt pokryvu fasády se výrazně snižuje. Některé druhy popínavých rostlin vymrzají, nebo jsou jinak choulostivé. Všechny útrapy v našich podmínkách spolehlivě snášejí pouze tři druhy popínavek a sice břečťan, brslen a zimolez.