Články & návody

Firmy pro Vás

Hezká kuchyň, s.r.o. - kuchyně, kancelářský nábytek i dveře vyráběné na míru. Zaměřujeme na pečlivost montáže a pozáruční servis v Brně a širokém okolí.

Moderní vstupní plastové dveře vyrábí česká firma PERITO.

Vybíráte nová plastová okna? Firma Oknoplastik vám je vyrobí na míru vašeho domova.

RIVESTI s.r.o. - venkovní dlažby pro moderní i retro bydlení.

Plánujete rekonstrukci domu, bytu či koupelny? Jsme tu pro vás.

Dokurzu.cz - největší nabídka rekvalifikačních a obecných kurzů (i online kurzů), seminářů a firemních školení v České republice.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení zdiva.

 

Pořídili jste si orchidej? Naučte se, jak o ni pečovat

Orchideje jsou nádherné květiny rostoucí především v asijských a jihoamerických deštných pralesích, kde cizopasí v korunách tropických stromů, kam neproniknou přímé sluneční paprsky. Pokud si orchidej pořídíte do svého interiéru, musíte pro ni vytvořit vhodné podmínky. Obecně potřebují hlavně dostatek denního světla a také vlhkost. Mnoho lidí si orchideje pořizuje pro jejich krásu, ale neví, jak se o ně starat. To je také důvodem, proč jich mnoho zbytečně zahyne z důvodu zanedbání.

Proto se jim nejlépe daří na parapetu oken, která jsou situována na východ a jihovýchod (ne na přímém slunci) a vlhkost vzduchu lze zvýšit rosením, nejlépe ráno a večer. Až květina odkvete, je třeba zastřihnout stonek k prvnímu širšímu očku od jeho konce. Ovšem pravdou je, že každá rostlina vyžaduje jiný přístup. Proto si při nákupu nezapomeňte přečíst návod na pěstování dané orchideje. 

Podmínky pěstování 

Vedle dostatku světla a vlhka je důležitý také substrát. Vhodné složení je ze stromové kůry, která po namočení drží vlhkost, dále z dřevěného uhlí, které má zabránit při převlhčení hnilobě a někdy se přidává ještě mech. Místo kůry se také používá drť ze skořápek kokosových ořechů. V sezóně se rostlina přihnojuje každé dva týdny, v zimě stačí jednou za měsíc. Nejvhodnější je používat speciální hnojivo určené přímo a pouze pro orchideje. 
Důležitá je přiměřená zálivka. Substrát by měl být téměř suchý, ne však přeschlý. Nejhorší je, pokud v něm voda přímo stojí. Proto jsou v prodeji speciální obaly na květináče, ve kterých květináč nestojí přímo na dně, ale na jakémsi rantlu. Ideální voda je dešťovka, nebo alespoň nechte vodu z vodovodního řadu několik dnů odstát. Nevhodná je příliš tvrdá voda.

Druhy orchidejí

Mezi u nás prodávanými orchidejemi rozeznáváme druhy teplomilné, středně teplomilné a studenomilné. Prvně jmenované vyžadují denní teplotu kolem 25 °C a v noci zhruba 20 °C. Pokud by byla teplota nižší, mohly by zahnívat kořeny. Středně teplomilným orchidejím se daří při teplotách kolem dvacítky. K těmoto druhům patří většina u nás prodávaných orchidejí. Pro studenomilné orchideje je vhodná teplota cca 16-18 °C přes den a v noci jim stačí kolem 12 °C.